Nadziewarka do kiełbas

0
97

Samodzielne robienie kiełbas nie jest trudne

Kiełbasy ze sklepów nie zawsze są smaczne. Bardzo często oprócz mięsa dodaje się do nich zbyt dużo tłuszczu i masę wypełniaczy. Nierzadko są też nawadniane, by ważyły więcej. Warto więc przestać kupować kiełbasy i zacząć je robić samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne. Aby jednak kiełbasy były smaczne, trzeba pamiętać o tym, by kupić do nich jak najlepsze mięso i odpowiednie przyprawy. Istotne jest też próbowanie farszu, który ma trafić do kiełbas.

Do robienia kiełbas nie trzeba skomplikowanych urządzeń

Wielu osobom wydaje się, że do robienia kiełbas konieczna jest nadziewarka do kiełbas i inne urządzenia. Nie jest tak. Mięso na kiełbasy można zmielić zwykłą maszynką do mięsa. Przy jej pomocy można też robić kiełbasy. Konieczne jest jednak posiadanie specjalnej końcówki do maszynki. Ma ona przedłużony, owalny koniec, na który nakłada się flak. Do maszynki zaś wkłada się zmielone mięso i kręci korbką maszynki, lub – jeśli to maszynka elektryczna – uruchamia na wolnych obrotach. Mięso wysuwające się z maszynki wypełnia flak i tak powstaje kiełbasa. Warto jednak pamiętać, by nie wypełniać flaka zbyt dużą ilością mięsa, bowiem może pękać.

Przechowywanie zrobionych kiełbas

Zrobione kiełbasy można po prostu zamrozić. W zamrażarce mogą leżeć przez długi czas. Wyciąga się je na jakiś czas przed spożyciem, odmraża i – na przykład gotuje lub smaży. Samodzielnie zrobione kiełbasy są smaczne i zdrowsze niż te ze sklepów.